Przedszkole z pomysłem – nie tylko na angielski

rozmawiamy z Malwiną Dębińską, nauczycielem wychowania przedszkolnego i języka angielskiego przedszkola Kid’s Corner

Co w praktyce oznacza termin „przedszkole anglojęzyczne”?

Uczymy angielskiego po angielsku. Mówimy do dzieci tylko po angielsku. Dzieci przyswajają to naturalnie, nawet nie znając zupełnie tego języka. Zamiast tłumaczyć na polski, staramy się im pomagać w inny sposób, niewerbalnie. Dzieci zaczynają rozumieć najpóźniej po dwóch miesiącach. Jeśli chodzi o mówienie, to zależy to od dziecka, niektóre zaczynają mówić prędko, inne trochę później, ale rozumienie przychodzi bardzo szybko.

Dotyczy to także najmłodszych, 3-letnich dzieci?

Tak, nawet dzieci, które mają 2,5 roku, bo takie również przyjmujemy do przedszkola.
Dzieci w naszym przedszkolu pochodzą z różnych stron świata i mówią w domu w różnych językach: np. po chińsku, albo po portugalsku. Oczywiście najliczniejszą grupę stanowią dzieci polskie. One świetnie rozumieją, że do dzieci podchodzących z innych krajów najlepiej mówić po angielsku. Wiedzą też, że gdy przychodzi native speaker, to do niego trzeba mówić po angielsku.

Właśnie. Kto uczy dzieci w przedszkolu?

Uczą naprzemiennie filologowie i native speakerzy. Staramy się, by dzieci poznawały i przyswajały różne akcenty – zarówno brytyjski, jak i amerykański. Dla dorosłych jest to trudne, ale dzieciom przychodzi bardzo łatwo.
Mówiąc o nauce w przedszkolu mam na myśli przede wszystkim naukę poprzez zabawę. Dzieci najwięcej uczą się poprzez codzienne czynności – ubieranie się, wychodzenie na dwór, komendy na placu zabaw.

Gdzie bawią się dzieci?

Mamy własny piękny ogród, tylko dla nas. Bezpieczny i ogrodzony. Prowadzi do niego bezpieczne wyjście, nie musimy w ogóle wychodzić z dziećmi na ulicę.

Macie własne programy nauczania?

Tak. Działamy od 2007 i jesteśmy najstarszym anglojęzycznym przedszkolem w tej części miasta. Od początku układamy własne programy oparte na tygodniowych cyklach. Na nich opieramy wszystkie inne aktywności, np. zajęcia muzyczne, albo plastyczne. Przykładowo, gdy zaczyna się wiosna, albo tematem są zwierzęta łąki, to wokół tego koncentrują się wszelkie aktywności. Dzięki temu dzieci uczą się szybciej. Nie tylko angielskiego. Mamy także polski program przygotowujący do polskiej szkoły. W takiej zerówce są ok. 2 godziny polskiego dziennie i oczywiście polskie podręczniki. W szerszym planie opieramy się na pedagogice Marii Montessori, wychowujemy dzieci twórcze i samodzielne – takie, które z pewnością potrafią same zawiązać sobie buty.

Powiedzmy jeszcze, kiedy można zapisać dziecko do Kid’s Corner i w jakich godzinach pracuje przedszkole?

Pracujemy od 7 do 17, czyli 10 godzin dziennie. Dziecko można zapisać w dowolnym momencie, jeśli jest miejsce w danej grupie wiekowej. Serdecznie zapraszamy !

Kid’s Corner , ul. Końska 6 Wrocław, facebook.com/PreschoolKC