ORTHOS – więcej rehabilitacji na NFZ

z mgr Anną Zawadką, rehabilitantką i koordynatorką Działu Rehabilitacji Szpitala Wielospecjalistycznego ORTHOS w Komorowicach koło Wrocławia rozmawia Maciej Wełyczko

Szpital Wielospecjalistyczny Orthos poszerzył znacznie umowę z NFZ w zakresie rehabilitacji. Co oznacza to dla pacjentów?

Tak. Mamy umowę znacznie większą niż do tej pory. To bardzo dobra wiadomość dla naszych pacjentów. Bardzo znacznemu skróceniu uległ dzięki temu czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji, choć trzeba powiedzieć, że w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos, był on i tak krótszy niż w placówkach we Wrocławiu. Umowa z NFZ obejmuje pełną gamę zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. By pomóc większej liczbie pacjentów kupiliśmy nowe urządzenia rehabilitacyjne – wszystkie te urządzenia mieliśmy już wcześniej, teraz jednak zwiększyła się ich ilość. Wszystko po to, by pacjenci nie musieli czekać na rozpoczęcie terapii. Zwiększył się także nasz personel – mamy obecnie sześciu rehabilitantów, znakomicie przygotowanych specjalistów. Wydłużyliśmy również godziny pracy Działu Rehabilitacji Szpitala Orthos – teraz pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00. Wcześniej pracowaliśmy do 15.30 – to ogromna różnica. Przedłużenie godzin pracy jest oczywiście także wielką wygodą dla naszych pacjentów, umożliwia lepsze dopasowanie czasu zabiegów do indywidualnych potrzeb.

Jakie dokumenty wymagane są do rozpoczęcia rehabilitacji w ramach NFZ?

Wystarczy skierowanie od lekarza. Może to być również lekarz pierwszego kontaktu. Nie musi być to wcale lekarz-specjalista, choć oczywiście skierowania od specjalistów honorujemy tak samo. Należy pamiętać, że skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne nie jest skierowaniem do konkretnej placówki – z takim skierowaniem rozpisanym na konkretne zabiegi fizjoterapeutyczne zapraszamy do nas. Koniecznie należy natomiast pamiętać o tym, że skierowanie ważne jest tylko przez miesiąc – mamy najwyżej miesiąc na wybór placówki, w której chcemy rozpocząć rehabilitację.

Pacjent ze skierowaniem może po prostu zgłosić się w recepcji Szpitala Orthos?

Dokładnie tak. Jego dane zostaną wprowadzone do systemu. W zależności od typu zabiegu będzie musiał poczekać kilka dni, w niektórych przypadkach maksymalnie kilka tygodni na rozpoczęcie rehabilitacji.

Jakie zabiegi wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ?

Wykonujemy wszystkie zabiegi możliwe w ramach NFZ – od pól magnetycznych po masaże wirowe i szyny bierne – urządzenia spotykane rzadko, pojawiające się zwykle tylko w dużych szpitalach, bardzo ważne dla pacjentów pourazowych. Warto pamiętać, że oferta rehabilitacyjna Szpitala Orthos jest jeszcze szersza – wykonujemy szereg zabiegów, które nie są honorowane przez NFZ, m.in. terapię manualną, terapię igłową, kinezjotapping i wiele innych zabiegów i form usprawniania. Proponujemy je indywidualnie, przypadkach, w których widzimy, że takie formy terapii mogą pacjentowi pomóc. Pytamy zawsze naszych pacjentów o efekty rehabilitacji i o to, czy możemy coś zmienić, poprawić. Ważne jest także planowanie rehabilitacji w dłuższym okresie czasu, zwykle proces ten obejmuje kilka serii zabiegów.

Dziękuję za rozmowę

Foto: Gazeta Sąsiedzka

Materiał powstał we współpracy ze Szpitalem Wielospecjalistycznym Orthos w Komorowicach

www.orthos.pl

Orthos