LEONI świętuje 100-lecie i zapowiada rozwój

Produkujące kable, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego, zakłady LEONI Kabel Polska w Wierzbicach koło Kobierzyc otworzyły swoje podwoje przed dziennikarzami. To jeden z najnowocześniejszych zakładów świętującego swoje stulecie międzynarodowego koncernu LEONI. Kable z Wierzbic trafiają do aut czołowych marek światowej motoryzacji: Porsche, BMW, Opel i wielu innych.

Koncern LEONI działa w 31 krajach zatrudniając łącznie 82 000 pracowników.                     W podwrocławskich Wierzbicach firma funkcjonuje od 16 lat, zatrudnia ponad 500 osób. Efekty tygodniowej produkcji przewodów elektrycznych pozwalają okrążyć kulę ziemską wokół równika – produkujemy ponad 45 tys. km kabla tygodniowo dla około 350 klientów. Produkcja na tak szeroką skalę wiąże się z przerobem nawet 3,5 tys. ton miedzi miesięcznie. W fabryce wytwarzanych jest tysiąc typów kabli montowanych w autach, a każdy typ może wystąpić w 200 kombinacjach kolorystycznych. W przeciętnym samochodzie znajdują się ponad 3 km kabli o średniej łącznej wadze 25 kg, które odpowiadają między innymi za systemy bezpieczeństwa.

Plany na przyszłość

Inteligentne kable, alternatywne przewodniki, ultracienkie izolacje to tylko niektóre z kierunków rozwoju firmy z Wierzbic. Koncern LEONI zamierza wykorzystać w pełni zmiany w przemyśle motoryzacyjnym. Elektryczne samochody wymagają specjalnego, wysokonapięciowego i odpornego na wysokie temperatury okablowania. W podwrocławskich zakładach rozwijana ma być również produkcja kabli opartych na alternatywnych wobec miedzi przewodnikach – przede wszystkim aluminium. Firma zamierza wybudować w Wierzbicach, obok istniejących zakładów nową halę produkcyjną przeznaczoną do produkcji przewodów aluminiowych. Wzrośnie również zatrudnienie.

Opr. MW.

Foto: materiały prasowe Leoni Polska.

5_Leoni Budynek_654x399