FLOW FACTORY – więcej niż taniec

FLOW FACTORY – więcej niż taniec

Z Joanną Augustyn, założycielką i właścicielką szkoły tańca Flow Factory – Taniec. Ruch. Sztuka rozmawia Maciej Wełyczko

Jest Pani?

Instruktorem fitness oraz… filologiem polskim, pedagogiem i logopedą, a przede wszystkim mamą dzieci w wieku szkolnym. Z aktywnością ruchową, sportem, tańcem oraz sztuką jestem związana niemal od zawsze.

Jak narodziło się Flow Factory?

Nastał czas, gdy wożenie własnych pociech na zajęcia pozalekcyjne do centrum miasta, przebijanie się przez korki okazało się problemem. I to nie tylko moim problemem, bo gros rodziców z naszej dzielnicy codziennie traci w korkach swój czas, czy to wożąc na zajęcia dzieci, czy też na swoje ćwiczenia. Postanowiłam więc znaleźć miejsce, do którego będzie blisko oraz które umożliwi rozwój pasji naszych dzieci i nas dorosłych. Pasji przede wszystkim tanecznych, ale nie tylko, bo wzbogaconych o inne aktywności ruchowe, a także tych związanych ze sztuką. Pasji, które tworzą dobre przepływy w naszym ciele i w naszym umyśle. Dlatego Flow Factory, dlatego Taniec. Ruch. Sztuka.  Jako instruktorka pracująca w różnych klubach fitness wiedziałam, jak należy prowadzić takie miejsce, aby osoby przychodzące na zajęcia znajdowały w nich zadowolenie . Natomiast doświadczenie wyniesione z pracy w szkole pozwoliło mi stworzyć ofertę programową idealnie trafiającą w potrzeby grupy dziecięcej i młodzieżowej.

Flow Factory to?

Przyjazne i łatwo dostępne miejsce na Krzykach, co ważne, posiadamy do dyspozycji parking. Mamy dużą salę taneczną, piękną i klimatyczną, z wielkimi lustrami i ceglanymi elementami przywołującymi klasyczny styl Broadway’u. Na miejscu są osobne szatnie, prysznice, łazienki. Rodzice czekający na dzieci mogą odpocząć w wygodnych sofach lub przy okazji zrobić zakupy czy skorzystać z wielu usług w centrum handlowym, w którym znajduje się nasza siedziba.

Głównym zajęciem Flow Factory jest taniec?

Tak, zdecydowana większość naszej aktywności to taniec. Taniec w różnych stylach tanecznych i na różnych poziomach zaawansowania. Jako ciekawostkę dodam, że proponujemy również zajęcia taneczne powiązane z nauką języka angielskiego, a wkrótce też hiszpańskiego. Aspirujemy jednak do tego, aby można było u nas realizować także inne swoje pasje związane ze sztuką, aby Flow Factory było  takim twórczym centrum dającym możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Tak powstały zajęcia teatralne i plastyczne. W przyszłości pojawią się również zajęcia muzyczne, związane z nauką śpiewu. Mamy pewne doświadczenia, z takim interdyscyplinarnym i kreatywnym podejściem, bo na  naszych organizowanych latem półkoloniach świetnie się to sprawdziło. Różne dziedziny sztuki wzajemnie się przenikały i na siebie oddziaływały, a dzieci pochłaniała twórcza pasja tworzenia, np. dziewczyny robiły spódnice z bibuł, w których potem tańczyły, albo wykonywaliśmy postacie z drewnianych łyżek, dla których później pisaliśmy scenariusze, robiliśmy scenografię i tworzyliśmy teatr. Dla dzieciaków było niesamowitym stworzyć coś od podstaw. Istotnym elementem naszej działalności jest wielka staranność, jaką kierujemy się przy doborze naszych instruktorów. Są to osoby z dużą wiedzą w swojej dyscyplinie, a przede wszystkim z ogromną pasją, którą potrafią zarazić uczestników zajęć i porwać ich za sobą. Cudownie mieć w zespole takie osoby, współpracować z nimi i patrzeć jak pod ich kierunkiem uczestnicy zajęć rozwijają swoje skrzydła.

W jakich grupach wiekowych odbywają się zajęcia?

Z zajęciami tanecznymi zaczynamy od trzeciego roku życia i nie ograniczamy wzwyż, bo w każdym wieku można zacząć uczyć się tańczyć. Dla najmłodszych grup mamy zajęcia w dużej mierze umuzykalniające, utaneczniające, pomagające w rozwoju ruchowym. Maluch uczy się odnaleźć w przestrzeni i w swoim ciele, ćwiczy która noga jest lewa, która prawa, zrobić kroczek do przodu i dwa kroczki w tył. Podczas zabaw tanecznych wprowadzane są elementy baletu czy tańca nowoczesnego. W grupach tych rodzice często uczestniczą swoją obecnością w sali. Zajęcia dla najmłodszych dzieci odbywają się w godz. 16-17. Najliczniejszą grupą uczestników naszych zajęć są dzieci w wieku 7-12 lat. Do tej grupy wiekowej kierujemy też najszerszą ofertę – każde dziecko z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Balet i modern jazz interesuje głównie dziewczyny, podobnie jak latino mix czy zumba. Z kolei na hip-hop i breakdance uczęszcza wielu chłopców, gdzie szczególnie przyciąga ich widowiskowy breakdance, ale i dziewczyny próbują swoich sił w tych stylach. Bardziej zaawansowane grupy tworzą formacje, które swoje umiejętności wkrótce zaprezentują w turniejach tanecznych czy też bitwach na taniec. Natomiast młodzież najbardziej odnajduje się w tańcach nowoczesnych.

A dla dorosłych? Ile czasu potrzeba, żeby nauczyć się tańca na poziomie elementarnym?

Dorosłym proponujemy naukę tańca w parach i solo – można zacząć od tańca użytkowego, takiego, z jakim spotykamy się najczęściej, albo amatorskiego tańca towarzyskiego, którego uczymy w bardzo przystępny sposób. Oferujemy również tańce solo, na które przychodzą głównie panie, odnajdując radość w tanecznych rytmach, dodatkowo pozbywając się stresu i nadmiaru kalorii, a zyskując doskonały humor i energię. Umożliwiamy również organizację zajęć indywidualnych. Można przyjść do nas ze swoją drugą połową, nauczyć się tańca dosłownie „od zera” i to w każdym wieku, a potem świetnie bawić się na weselu czy innej imprezie. Niedawno mieliśmy parę, która wieku 50 lat podjęła wyzwanie i rozpoczęła naukę tańca, po dwóch lekcjach pojechali na wesele, gdzie znakomicie im się razem tańczyło. Teraz kontynuują u nas naukę, gdyż okazało się, że taniec sprawia im mnóstwo frajdy.

Mamy w tej chwili modę na taniec?

Z pewnością mamy modę na taniec i na aktywność ruchową. I to jest wspaniałe, że zamiast siedzieć samotnie na kanapie, przychodzimy do grupy ludzi, z którymi możemy dzielić nasze pasje, nasze emocje i rozwijać nasze zainteresowania. Z kolei dzieciaki chętniej odrywają się od tabletów, gdy wiedzą, że razem z rówieśnikami w fajnym miejscu mogą fantastycznie spędzić swój wolny czas.

Jakich stylów tańca możemy nauczyć się w Flow Factory?

Proponujemy bardzo szerokie spektrum: od klasycznej techniki baletowej, która doskonale rozwija koordynację i elastyczność ciała, poprzez modern jazz, latino, salsę, bachatę, reggaeton, kizombę aż po taniec użytkowy i towarzyski.

Część waszych zajęć mieści się gdzieś pomiędzy tańcem a fitness. Do kogo są skierowane?

Działamy od rana do wieczora. Dla tych, którzy chcą rozruszać się z rana mamy zajęcia już od 7.30, jest to typowe wzmacnianie ciała, trening funkcjonalny. Potem można wziąć prysznic i iść do pracy. Od 8.30 przechodzimy na zajęcia stabilizacyjne i gimnastykę wzmacniającą dla tych, którzy nie potrzebują intensywnego treningu, w tym również dla osób starszych czy kobiet w ciąży i po ciąży. Proponujemy wtedy pilates, jogę, zdrowy kręgosłup czy też body ballet, czyli ćwiczenia rozciągające oparte na tanecznej podstawie. Zajęcia z tego bloku są przeznaczone dosłownie dla wszystkich, bardzo dobrze odnajdują się w nich nasi seniorzy.

Naprawdę sporo się u was dzieje. Czy zajęcia odbywają się również w weekendy?

W sobotnie poranki odbywają się zajęcia według grafiku. Resztę czasu przeznaczamy na organizację różnych wydarzeń, głównie są to urodziny dla dzieci, które dzięki wielkości naszej sali możemy realizować na sto różnych sposobów. Podczas weekendów organizujemy również inne imprezy, przykładowo ostatnio Zumba Halloween Party dla dzieci w wieku 7-12 lat czy warsztaty jogi dla rodziców i dzieci. Z kolei dla starszych tancerzy cykliczne warsztaty, szkolenia czy też po prostu wynajmujemy salę. Mamy także wydarzenia skierowane specjalnie dla pań związane nie tylko z tańcem, ale poradami dietetyka, pomocą wizażystki i manikiurzystki, panuje wtedy świetna atmosfera – słowem wszystko, co potrzebne, by odreagować stres.

Dziękuję za rozmowę

foto: Emilia Zawalińska, Magdalena Mazij, Marcin Minkin (materiały własne Flow Factory)