Ferie nie muszą być nudne

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Słowo zimowe w wielu regionach naszego kraju ma niestety tylko umowne znaczenie. Jest coraz cieplej, śniegu jak na lekarstwo. Cóż, taki mamy klimat.
Na szczęście są jeszcze miejsca, gdzie zima pojawia się w pełnej krasie. Jednym z takich miejsc jest Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich.

Gondolą na stok

Góry Izerskie nie należą do najwyższych, ale ich położenie sprawia, że panuje tu specyficzny mikroklimat. To tu znajduje się Polski Biegun Zimna, czyli Hala Izerska ze schroniskiem Chatka Górzystów, gdzie najniższe zanotowane temperatury oscylują wokół minus 40 stopni Celsjusza. Roczna suma opadów jest tu o wiele większa niż na nizinach. To sprawia, że na wierzchowinie śnieg zalega ponad pięć miesięcy, pozwalając cieszyć się iście skandynawskim klimatem.

Miłośników zimowego szaleństwa na nartach i snowboardzie zaprasza ośrodek Ski&Sun. To nowoczesna stacja narciarska z koleją gondolową Ski&Sun na Stóg Izerski oraz z trasami zjazdowymi dla wytrawnych narciarzy i tych stawiających pierwsze kroki. Dzięki wygodnym wagonikom w około 8 minut wjedziemy na szczyt nienarażeni na działanie śniegu i wiatru. Te kilka minut pozwala odpocząć przed następnym zjazdem, porozmawiać z przyjaciółmi i przede wszystkim podziwiać piękne krajobrazy.

Trasa zjazdowa jest dobrze wyprofilowana i utrzymana, co zapewnia komfort zjazdów. Sztuczne naśnieżanie uniezależnia od kaprysów natury, a oświetlenie pozwala na jazdy wieczorne. Mniej zawansowani mogą pojeździć na jednej z krótszych tras, gdzie można skorzystać z usług profesjonalnych instruktorów narciarstwa i snowboardu z firmy Lech Sport. To pasjonaci, którzy oprócz dobrego przygotowania technicznego kochają sport i potrafią zarazić tą miłością swoich podopiecznych nie tylko tych najmłodszych, ale również nieco starszych.

Biegówki na Izerskim Szlaku Cietrzewia

Jeszcze kilka lat temu narciarstwo biegowe traktowane było jako sport niszowy i na trasach tłoku nie było. Ostatnie zimy to ogromny wzrost popularności tego sportu. Stało się to po sukcesach Justyny Kowalczyk, ale również dzięki większej aktywności sportowej Polaków. Wiele osób, które przez cały rok biega lub jeździ na rowerze odkryło, że zima nie musi być czasem straconym.

Sposobem na wydłużenie sezonu są właśnie biegówki. Co bardzo ważne sport ten daje autentyczną frajdę. Narciarstwo biegowe angażuje wszystkie grupy mięśni, zarówno górnej, jak i dolnej partii ciała. Ważna jest koordynacja i utrzymanie równowagi, tu pracują mięśnie, o istnieniu których czasem nie mamy pojęcia. Organizm wykonując tak dużą i złożoną pracę potrzebuje dużo energii. Spalamy o wiele więcej kalorii niż przy innych dyscyplinach sportu.

Bezpośredni kontakt z czystą naturą, otoczenie cichego lasu w zimowej szacie uwalnia nas od codziennego stresu. Ogromna ilość świeżego, górskiego powietrza, które jest wokół nas sprawia, że każdy oddech jest jak zastrzyk pozytywnej energii i sił witalnych.

W Górach Izerskich jest najbardziej znany w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego. Mowa o Jakuszycach, do których z górnej stacji kolejki gondolowej na Stogu Izerskim prowadzi Izerski Szlak Cietrzewia. To kilkunastokilometrowa trasa dla narciarzy biegowych z wyciskanym śladem do stylu klasycznego i łyżwowego. W ostatnich sezonach zyskał on liczną rzeszę sympatyków.

Biegówki to nie tylko sport, ale również rekreacja. Wcale nie trzeba nowoczesnego sprzętu, obcisłych kombinezonów i tempa, które sprawia, że niemal wypluwamy płuca. Można wybrać się z przyjaciółmi lub rodziną na spokojną wycieczkę z przystankiem na naleśniki w Chatce Górzystów.