Equisetum – wiele specjalności, jeden adres

Z Markiem Skrzypczyńskim, anestezjologiem, założycielem Centrum Medycznego Equisetum przy ul. Zwycięskiej 14ca/b we Wrocławiu rozmawia Maciej Wełyczko

Jakim miejscem jest Centrum Medyczne Equisetum? U jakich specjalistów możemy zasięgnąć w nim porady?

Equisetum jest miejscem, w którym możemy w spokoju i w komfortowych warunkach skupić się na własnym zdrowiu. Przykładamy dużą wagę do prywatności i poczucia intymności naszych pacjentów. Drzwi do przychodni otwierane są domofonem, by pacjenci mieli możliwość odseparowania się od zgiełku ulicy Zwycięskiej. Gabinety są komfortowo wyposażone, obszerne, klimatyzowane, skomputeryzowane. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń ciepłą, przyjazną i elegancką, odmienną od typowej szpitalnej surowości, a odpowiednią dla miejsca, w którym ulokowane jest nasze Centrum. Centrum Medyczne podzielone jest na dwie strefy: konsultacyjną i diagnostyczno-zabiegową. Dysponujemy trzema gabinetami lekarskimi, włącznie z gabinetem ginekologicznym oraz gabinetem zabiegowym. W części diagnostyczno-zabiegowej znajduje się gabinet badań USG, a w niedalekiej przyszłości uruchomiona zostanie sala zabiegowa wraz z salą wybudzeń, gdzie będziemy mogli przeprowadzać drobne zabiegi w trybie jednego dnia z obszaru min. ortopedii czy czy endoskopii. Jesteśmy do tego przygotowani lokalowo. Gama naszych specjalistów jest bardzo szeroka, obejmuje min. ortopedów, kardiologów. Jest angiolog, czyli specjalista chorób naczyń krwionośnych, a także chirurg naczyniowy, reumatolog, onkolog, hematolog, nefrolog, diabetolog, neurolog, urolog dermatolog. Mamy dwoje pediatrów. Jest gastroenterolog, czyli specjalista chorób żołądka, dwunastnicy i dalszej części przewodu pokarmowego. Mamy ginekologów zajmujących się min. prowadzeniem ciąży.
Jest w naszym zespole również pani doktor neurolog, która szczególnie interesuje się zawodowo problemem bólów głowy. Wykonuje przy użyciu Doppler USG diagnostykę przepływów w tętnicach szyjnych, których zaburzenia często mogą odpowiadać za tę powszechną dolegliwość.
Wszyscy lekarze o których mówię, to znakomici specjaliści w swoich dziedzinach, osoby z ogromnym doświadczeniem zawodowym zdobywanym latami w renomowanych szpitalach i ośrodkach akademickich. Warto zajrzeć na naszą stronę internetową i przeczytać ich zawodowe wizytówki.

EQUISETUM to przychodnia prywatna – jak wygląda kwestia płatności za wizyty u specjalistów?

To prawda, nie działamy w oparciu o kontrakt z NFZ, ponieważ zależy nam na zapewnieniu dużej dostępności specjalistów. Dzięki temu, do naszych lekarzy można się dostać z dnia na dzień. Myślę, że ceny konsultacji w EQUISETUM są skalkulowane bardzo uczciwie – z całą pewnością nie jesteśmy drożsi od podobnych placówek we Wrocławiu. Co ważne, w EQUISETUM mogą za darmo być konsultowani pacjenci posiadający polisy i pakiety medyczne wiodących firm oferujących takie usługi. Nasze Centrum Medyczne ma podpisane umowy z  Allianz, Compensa, Inter Ubezpieczenia, Saltus Ubezpieczenia i Tu Zdrowie. W niedalekiej przyszłości taką możliwość będą mieli także klienci Medicover. Osoby posiadające takie ubezpieczenia, często w ramach pakietów zdrowia funkcjonujących w ich miejscu pracy nie muszą już jeździć do centrum miasta po pomoc lekarską, a do naszej przychodni mogą rejestrować się bezpośrednio, bez potrzeby kontaktu z infoliniami poszczególnych firm.

Współczesna medycyna to także nowoczesny sprzęt. Czego możemy spodziewać się w Equisetum?

Mamy na miejscu dwa nowe, najwyższej klasy aparaty USG firmy GE, wiodącego producenta na świecie. Urządzenia te pozwalają na bardzo precyzyjne badania, włącznie z obrazowaniem metodą Dopplera, co jest wykorzystywane w badaniach przepływów naczyniowych w kończynach, w echokardiografii czy zaawansowanych badaniach płodu. Mamy także możliwość obrazowania płodu w projekcji 3D/4D, co pozwala rodzicom zobaczyć na ekranie dużego telewizora podglądowego swoje przyszłe dziecko w trójwymiarze i w ruchu. Stanowi to niesłychane przeżycie, które dodatkowo możemy utrwalić na płycie DVD lub pendrive’ie. To dziś podstawowe narzędzia diagnostyczne nie tylko dla ginekologów czy kardiologów. Korzystają z nich także ortopedzi, reumatolog, urolog, nefrolog, neurolog, onkolog i inni specjaliści. Na miejscu posiadamy również aparaty do spoczynkowego EKG oraz Holter EKG, co pozwala na rejestrację pracy serca przez 24 godziny i daje możliwość zdiagnozowania trudnych do uchwycenia zaburzeń rytmu serca. Dysponujemy też urządzeniem do krioterapii zmian skórnych, wykorzystywane głównie przez panie doktor dermatolog i ginekolog.

Czym zajmuje się Poradnia Leczenia Obrzęków funkcjonująca w Equisetum?

To unikalna poradnia. Prowadzi ją znakomita specjalistka – angiolog dr Katarzyna Dróżdż wraz z fizjoterapeutką, mgr Moniką Górą. Na obrzęki, głównie kończyn, cierpi bardzo wiele osób, które w wielu przypadkach nie wiedzą nawet, że są skuteczne metody walki z tą przypadłością. Obrzęki mogą być następstwem różnych schorzeń takich jak niewydolność serca, nerek, nowotwory czy niewydolność żylna. Często zdarzają się w obrębie kończyn górnych u pań po przebytym zabiegu mastektomii. Po zdiagnozowaniu przyczyny powstawania obrzęku przez angiologa podczas konsultacji ze szczegółowym badaniem Doppler USG, można często zmniejszać obrzęki przez ich odpowiednie bandażowanie specjalnymi bandażami o niskiej rozciągliwości – chodzi w tym, mówiąc obrazowo, niejako o „wypchnięcie” obrzęku z kończyny. Terapia taka trwa 2-3 tygodnie, podczas których obrzęki ulegają stopniowej redukcji. Następnie indywidualnie dla pacjenta dobierana jest odpowiednia bielizna uciskowa.  Dzięki tej terapii można przez długi czas utrzymać obrzęki pod kontrolą.

Czy do Equisetum możemy wybrać się także ze zwykłym przeziębieniem lub grypą?

Oczywiście – przyjmuje u nas grono doświadczonych internistów i pediatrów, służących pomocą w codziennych zmaganiach z „sezonem grypowym”.

Jak narodził się pomysł na Centrum Medyczne Equisetum – i na jego lokalizację na granicy Partynic i Ołtaszyna?

Odpowiedź jest prosta – jesteśmy stąd. Można powiedzieć, że nawet urodziłem się niedaleko – w Szpitalu Wojskowym, w tej samej sali, w której później pracowałem i znieczulałem pacjentów już jako lekarz anestezjolog. Tu mieszkają moi rodzice. Wspiera mnie żona, która jest onkologiem- radioterapeutą. Przepracowałem ponad dziesięcć lat jako anestezjolog na bloku operacyjnym w Szpitalu Wojskowym, głównie na kardiochirurgii. To praca dająca ogromną satysfakcję, ale i bardzo obciążająca – psychicznie i fizycznie. Uruchomienie Equisetum to dla mnie forma rozwoju zawodowego.

Wyjaśnijmy jeszcze jedno – co oznacza słowo „Equisetum”?

Equisetum to po łacinie skrzyp – właściwie cała rodzina skrzypów, roślin o dobrze znanych właściwościach leczniczych. Ale to także gra słów – zależało mi na nawiązaniu do nazwiska Skrzypczyński. Skrzyp stanowi również logo naszego Centrum Medycznego.

Jak można umówić się na wizytę w Equisetum?

Przez telefon, a także osobiście w rejestracji, która działa od 9 do 19.00. Prowadzimy również rejestrację online, bardzo wygodną dla pacjenta – każdy lekarz ma grafik przy swoim nazwisku, można więc łatwo dopasować termin wizyty do swoich potrzeb. Zapraszam serdecznie!

Dziękuję za rozmowę