Chirurgia plastyczna: płaski brzuch po ciąży

Z dr. n. med. Wojciechem Wacławowiczem, specjalistą w zakresie chirurgii plastycznej, członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Estetycznej i Rekonstrukcyjnej operującym w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos w Komorowicach koło Wrocławia rozmawia Maciej Wełyczko.

Na czym polegają zabiegi plastyki powłok brzusznych? Dla kogo sobą przeznaczone i jakie przynoszą efekty?

Rozmawiamy o kobietach młodych i w średnim wieku, u których deformacje brzucha związane są z przebiegiem ciąży. Typowym objawem jest „duży brzuch” po każdym najmniejszym nawet posiłku, brak bowiem gorsetu mięśniowego modelującego sylwetkę. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że problem ten można rozwiązać. Problem ten związany jest  z rozstępem mięśni prostych brzucha – mięśnie te odpowiadające za utrzymanie prostej sylwetki i płaskiego brzucha zostają w trakcie ciąży rozsunięte na boki, co w widoczny sposób prowadzi do jego uwypuklenia. Wiele kobiet nie akceptuje tego stanu. Problem ten dotyczy bardzo licznej grupy kobiet. Celem operacji jest korekta mięśni prostych brzucha – zbliżenie ich do siebie, a więc odtworzenie prawidłowych warunków anatomicznych powłok brzusznych.

Czy rozstęp mięśni brzucha to to samo, co przepuklina?

Zasadniczo nie. Rozstęp mięśni brzucha jest problemem natury estetycznej – przepukliny brzuszne są zdecydowanie problemem medycznym. Związane są z ubytkiem anatomicznym powłok. Czasem zdarzają się jednak sytuacje, w których trudno jest wytyczyć granicę między przepukliną a dużym rozstępem. Technika operacyjna w obu przypadkach jest podobna, z tym, że w przypadku przepukliny brzusznej, w której mamy do czynienia z ubytkami ściany jamy brzusznej należy rozważyć wszczepienie siatki wzmacniającej brzuch.

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg trwa od 3 do 4 godzin. Zgodnie z zaleceniami ogólnoświatowymi, u kobiet młodych i w średnim wieku unikamy raczej wszczepów wzmacniających powłoki brzuszne. W większości wypadków wystarczy odpowiednie odtworzenie struktur anatomicznych. W przypadku pacjentek u których występują przepukliny stosuje się wzmocnienia w postaci siatek niewchłanialnych, które w odpowiedni sposób wszyte mają zabezpieczyć powłoki brzuszne przed nawrotem przepukliny. W przypadkach, gdy mamy do czynienia z przepukliną zabieg przeprowadza zespół, w skład którego wchodzi chirurg ogólny i chirurg plastyk. Chirurdzy pracujący w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos mają ogromne doświadczenie w wykonywaniu tych operacji. Rozstępom mięśni i przepuklinom brzusznym towarzyszy nadmiar skóry , który może być usunięty w trakcie jednej operacji. Efektem jest gładki brzuch i ładna sylwetka. Chirurgia plastyczna umożliwia wykonywanie tych zabiegów poprzez zastosowanie poprzecznego cięcia poprowadzonego w podbrzuszu, łatwego do ukrycia nawet w bardzo skąpym stroju kąpielowym. Klasyczne metody z cięciem pionowym nie dawały takiego komfortu.

Efekt zabiegu jest widoczny natychmiast?

Tak, pacjentka widzi od razu efekt zabiegu. Okres ustąpienia obrzęku, gojenia rany, rekonwalescencji wymaga kilku- kilkunastu dni. Okres ograniczonej aktywności powinien natomiast trwać ok. 3 miesięcy – związane jest to z koniecznością zapewnienia prawidłowego wzrostu między mięśniami. Po tym czasie możliwa jest już pełna aktywność fizyczna.

Jak wygląda przygotowanie do takiej operacji?

Przygotowanie wygląda dokładnie tak samo, jak do każdego innego zabiegu wykonywanego w znieczuleniu ogólnym. W przypadku zabiegu na powłokach brzusznych wskazane jest wykonanie badania USG. Pacjentka jest przyjmowana do szpitala Orthos na dzień przed zabiegiem i wypisywana dwa dni po jego przeprowadzeniu. Pacjentka otrzymuje zawsze zestaw zaleceń, które ma realizować po zabiegu. Z medycznego punktu widzenia, chcę zawsze widzieć pacjentkę najpóźniej w 5-6 dobie po operacji. Do tego czasu pacjentka może sama zmieniać opatrunki w domu. Może również przyjeżdżać codziennie do Szpitala Orthos na zmianę opatrunku do czasu całkowitego wygojenia rany. Trwa to zwykle 10-14 dni.

Jakie są główne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Istnieją bezwzględne przeciwwskazania w postaci aktualnej choroby nowotworowej, zaburzeń krzepnięcia krwi i reszty przeciwwskazań typowych dla wszystkich zabiegów chirurgicznych.Ważną częścią mojej pracy jest dokładne ustalenie z pacjentką oczekiwanych efektów. W przypadku pań, które planują zajście w ciążę w ciągu najbliższego roku czy dwóch lat, zalecałbym przełożenie operacji na okres po urodzeniu kolejnego dziecka.

Jakie znaczenie w chirurgii plastycznej ma wybór miejsca, w którym dokonuje pan operacji? Czy często przeprowadza Pan w nim zabiegi korekcji mięśni brzucha?

Szpital Orthos spełnia wszelkie warunki wymagane do przeprowadzania zabiegów operacyjnych, nawet bardzo skomplikowanych. Poziom bezpieczeństwa spełnia wszelkie wymagane normy nowoczesnej medycyny. W naszym ośrodku wykonujemy bardzo dużą ilość operacji korekcji mięśni brzucha. Zespół, z którym mam przyjemność pracować może pochwalić się ogromnym doświadczeniem w tego typu operacjach.

Dziękuję za rozmowę

Foto: Gazeta Sąsiedzka

Materiał powstał we współpracy ze Szpitalem Wielospecjalistycznym Orthos w Komorowicach

www.orthos.pl