Bogactwo gmin – nowy ranking GUS

Przeszło 80- krotną różnica pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi w dochodzie z podatków na głowę mieszkańca pokazuje najnowszy ranking Głównego Urzędu Statystycznego. (szczegółowe zestawienie tutaj)
Podobnie, jak w poprzednich notowaniach w gorącej pierwszej dziesiątce znalazły się podwrocławskiego Kobierzyce (9. miejsce, dochód: 4563,96 zł). W rankingu nie brakuje jednak zmian i przetasowań. Do czołówki zestawienia przebijać zaczęły się gminy żyjące z turystyki.

Bogate nie tylko kopalniami

Na pierwszym miejscu od wielu lat znajduje się Kleszczów, niewielka rolnicza gmina na terenie której działa kopalnia w Bełchatowie. Szczególnie zamożne gminy podzielić można na kilka grup. Prócz samorządów na terenie których znajduje się górniczo-energetyczny kompleks bełchatowskin wyróżnić łatwo gminy Zagłębia Miedziowego (czwarte miejsce Polkowic, dwunaste Rudnej) oraz popularne miejscowości turystyczne (drugie miejsce Krynicy Morskiej) – z dolnośląskich miejscowości przoduje tu Karpacza, który zajął wysokie, 26 miejsce. Kolejna grupa to gminy przylegające do dużych miast: Nadarzyn i Konstancin Jeziorna pod Warszawą (15 i 21 miejsce) oraz podwrocławskie Kobierzyce (9).

Wrocław (pozornie) daleko

Ze względu na metodologię rankingu (podział przychodów z podatków na głowę mieszkańca) miasta o dużej liczbie ludności wypadają pozornie gorzej. Wrocław z dochodem per capita 1763,29 lokuje się dopiero na 127 miejscu. Ale to i tak o wiele wyżej niż np. Kraków (195). Z dużych miast stolicę Dolnego Śląska wyprzedza znajdująca się poza konkurencją Warszawa (43. miejsce, dochód: 2677,23) oraz, minimalnie, Poznań (120. miejsce, dochód:1968,17) i Gdańsk (144 miejsce, dochód: 1865,97). Gdańsk i Poznań są jednak miastami wyraźnie mniejszymi od Wrocławia, co poprawia ich statystyczną sytuację.

Statystyczne tajemnice „wianuszka”

Bardzo ciekawie przedstawia się ranking zamożności gmin otaczających Wrocław. Spotkać możemy tu ogromne i czasem trudne do wytłumaczenia nierówności. Najlepiej wypadają oczywiście Kobierzyce. Bardzo dobrze Siechnice (86. miejsce dochód: 2134,62). Największa z podwrocławskich gmin, Długołęka zajęła 119 miejsce (dochód: 1970,11)

Wynik Kątów Wrocławskich (123. pozycja, dochód:1956,31) należy również uznać za dobry – w „wianuszku wrocławskim” jest to gmina o drugim największych zaludnieniu (ok. 19.000 osób). Dużo słabiej wypadła Czernica (322. miejsce, dochód: 1499,63) – gmina ta jednak dopiero od niedawna nabiera charakteru podmiejskiego. Za sukces trudno uznać także 217. pozycję Żórawiny (dochód: 1678,90) – gminy położonej niezwykle korzystnie (autostrada, kolej) w sąsiedztwie zwycięskich Kobierzyc i Wrocławia.

Opr. MW

Foto: Wikipedia